90 éves jubilálók köszöntése

Jubileumi, a 90. születésnapjukat ünneplő pusztamérgesi lakosokat köszöntött szeptember 10-én az önkormányzat nevében Dr. Papp Sándor, községünk polgármestere és Erdélyi-Nagy Renáta aljegyző asszony. A Gondozási Központ munkatársaival érkező „meglepetés delegációt” már várták az ünnepeltek, akikhez nem érkeztek üres kézzel: Orbán Viktor miniszterelnök mappába kötött jókívánságait és az önkormányzat ajándékcsomagját nyújtották át Mucsi János bácsinak (neki korábban volt a születésnapja) és Tari Géza bácsinak, aki pontosan ezen a napon született – jó 90 esztendővel ezelőtt! Az ünnepeltek jó egészségben, vidáman fogadták a vendégeket, az életről, munkáról és a hosszú élet titkáról alkotott gondolataikat is megosztották velünk. Gratulálunk az ünnepelteknek!

Mucsi János bácsi „receptje” a hosszú életről

Gondozott porta, ápolt pázsit az utcán és az udvarban, a szőlőlugas is szakértelemről árulkodik. Fogy már az erő, nincs már annyi, mint régen, de azért amit lehet, meg kell tenni – mosolyodik el Jani bácsi az érkezéskori elismerésre.
A koccintás és a köszöntő felesége, Mariska néni, valamint a fia és leánya társaságában, a Gondozási Központ munkatársaival együtt történik; a gondozónők rendszeres és szívesen látott látogatók a portán.
A hosszú élet titkának ilyen alkalmakkor megkerülhetetlen kérdését a polgármester veti fel, amire Jani bácsi habozás nélkül válaszol:

A hosszú élet titka? Hát a sok munka. – felel mosolyogva, de azzal a nem viccelő határozottsággal, amiben ott van 90 év bölcsessége is. És van ebben nagy igazság, a télen-nyáron a szabadban, friss levegőn dolgozni nem csak fárasztó, hanem egészséges is volt, hírét sem ismerték a betegségeknek. A stresszmentes környezet szintén közrejátszott az egészségmegőrzésben – hálás téma ez, mindenki könnyen felveszi a beszélgetés fonalát. Mariska néni már sorolja is: a főbb munkák szombatig tartottak, a szántás, szőlőmunkák, favágás, fuvarozás, a mosás és a kerti munkák mind lebonyolódott addig. Vasárnap pedig a szentmisének, főzésnek és kártyázásnak volt sora. A kenyérsütésnek péntek volt a napja. Ma nincs pihenés… folyamatos rohanás van.

Régen a határból is biciklivel vagy gyalog jártunk. Piac, bolt vagy vásár, mindegy volt az nekünk, hogy mekkora volt a homok! Ha lehetett, felültünk. Ha nem, akkor toltuk.
Télen külön tudománya volt a közlekedésnek: tuskó húzással csináltak csapást a mély hóban. Most más „akadállyal” kell megküzdeni, lányának 3/4 óra az út a városon keresztül a nagy forgalom miatt.
Gyors fejszámolás: már 63 éve házasok Mariska nénivel. Az egészség kis hibával azért megvan, csak a kor amit hoz, annyi hibádzik. Jani bácsi édesapja is 88 évet élt – a genetika is jó ajánlólevél a hosszú élethez. És a munka.
Koccintunk az egészségre, az ünnepelttel „megpályáztatják” a 95. születésnapot. Mindjárt itt van az is! – neveti el magát férj és feleség. Cinkosan összekacsintanak, ahogy annyiszor tették már…

Három Tsz elnök irányítása alatt dolgozott

Tari Géza bácsi is példás rendben tartja a portát – és borral várja a vendéget. Saját termés, ami nem mehet veszendőbe. Ő éppen ma 90 esztendős, nem is érkezhetett volna jobbkor az önkormányzat üdvözlése.
Hamar poharak kerülnek az asztalra a saját bor és pálinka mellé. Felesége, Kati néni is térül-fordul, tortával érkezik.

Csak olyan egyszerű, magunkfajta torta ez – szabadkozik. Pedig nem kellene; küllemre is, ízre is kifogástalan. Amíg szóval tartja a vendégeket, Géza bácsi tűnik el. Kis idő múlva bekeretezett képpel tér vissza: délceg katona, egyenruhában. Azok voltak a boldog idők, még nem fájt a csont, még hajlott a derék… ajh, de rég volt!
Hogy is vannak sorban? – kérdezi a polgármester és már érkezik is a válasz. Papp Pálné 1925-ös, Laczi Józsefné 1928-ban született. Mucsi Jani bácsi ’30. márciusi és aztán következik Géza bácsi. Őt Szűcs Jánosné követi a sorban.

A hosszú élet titka a tehéntej. Most is, minden reggel iszom egy pohárral – vallja az ünnepelt. Jó bort is, de azt csak módjával. Kávé is jöhet, akár elalvás előtt is, nem érdekes az!
Tari Géza egy éves kora óta Pusztamérgesen él, édesapja ide való volt, édesanyja dorozsmai származású. Sokat dolgoztak, végül a téeszben találta meg a számítását. Három téeszelnök keze alatt dolgozott, Fekete Antal, Papp Antal és Vecsernyés Ferenc idejében is szükség volt a munkájára.
Apjával sokat dolgozott együtt. egyszer két orosz katonát kellett fuvarozniuk – de ez már egy másik történet. Isten éltesse sokáig!

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.