Falugazdász hírek – 2020. szeptember

Másodvetés bejelentése:

Az egységes kérelemben adatváltozásként kell bejelenteni a másod kultúra tényleges vetését – majd a betakarítást/beforgatást is – 15 napon belül elektronikus úton.
• Helyszíni ellenőrzések 2020. tapasztalatai: A Magyar Államkincstár ellenőrei folyamatosan szemlézik, mérik a területeket, ezért kérném a Tisztelt Földhasználókat, hogy területeiket tartsák gyommentesen! Fontos, hogy a helyszíni ellenőrzésről kiküldött jegyzőkönyvre minden esetben tegyünk észre vételt, sok esetben a támogatási összeg kifizetése függhet tőle!
• Kamarai tagdíj bevallás: 2020-as évtől kezdődően nem kell bevallást küldeni, mert a NAK elkészíti és kiküldi minden tag részére a kamarai e-irodájába, hasonlóképpen, mint az adóbevallás tervezetet.
• Fizetés időszaka okt. 1 – nov. 2.
• Tagdíjfizetés alapja a 2018-as évi árbevétel lesz.

Növényvédelmi gépek*felülvizsgálata!

2020. december 31-ig kötelező a növényvédelmi gépek regisztrációja, műszaki vizsgáztatása, mely vizsga három évig érvényes Tájékoztatás- Márki Anita növényvédelmi szakmérnöknél, a regisztrációval és felülvizsgálattal kapcsolatban a következő elérhetőségen: 06 30/537 88 91.

Támogatások, pályázatok:

VP6-7.2.1.4-17 Tanyák háztartási léptékű villamos energia és vízellátás, valamint szennyvízkezelési fejlesztései 2017. 04. 05. – 2021. 04. 06.
VP5- 8.1.1-16 Erdősítés támogatása 2016. 07. 20. – 2021. 12. 31.
VP2-4.1.3-20 Kertészeti üzemek korszerűsítése
VP2-6.3.1-20 Mezőgazdasági kisüzemeket támogató pályázat 2020. 10. 01 – 2021. 02. 05.

2020. 10. 01-től
Anyakecsketartás csekély összegű támogatásáról – 26/2014. (XI. 20.) FM rendelet
Átmeneti támogatás iránti kérelem benyújtás 2020. 09. 21. – 2020. 10. 30. Tenyészkos és tenyészbak tenyésztésbe állításának mezőgazdasági csekély összegű támogatásáról – 74/2016. (XI. 29.) FM rendelet. Átmeneti támogatás iránti kérelem benyújtása 2020. 10. 01. – 2020. 10. 31.
VP2-4.1.1-20 Állattartó telepek fejlesztésének támogatása 2020. 10. 01. – 2020. 11. 02.

Mezőgazdasági őstermelő reformja – törvénytervezet

A mezőgazdasági őstermelő fogalmának meghatározása – változatlan tartalommal – átkerül az Szja. törvényből az őstermelőkről és a családi gazdaságokról szóló törvénybe.
A mezőgazdasági kistermelő bevételi értékhatára évi 8 millió forintról az éves minimálbér ötszörösére emelkedik, mely intézkedéssel megvalósul az értékhatár éves valorizációja. Az átalányadózást azonban nem csak a kistermelők, hanem az éves minimálbér tízszeresét el nem érő bevétellel rendelkező mezőgazdasági őstermelők is választhatják.
Az éves minimálbéren a kötelező legkisebb munkabér tizenkétszeresét kell érteni.
Az őstermelői tevékenységgel összefüggésben folyósított támogatások nem minősülnek bevételnek, azok adómentessé válnak. Az új szabályozás értelmében tehát azokat sem a bevételi értékhatár, sem a jövedelem számítása során nem kell figyelembe venni.
Évi 600 ezer forintról az éves minimálbér felére nő (966 ezer forint) azon értékhatár, amelyet el nem érő éves bevétel esetén a mezőgazdasági őstermelőnek nem kell jövedelmet megállapítania, azaz nem keletkezik személyi jövedelemadó kötelezettsége.
Az átalányadót választók is két kategórián belül mozoghatnak:
Az átalányadózást 10%-os jövedelem és 90%-os költséghányad alkalmazásával lehet választani.

  1. Az éves minimálbér ötszörösének megfelelő éves, támogatás nélküli bevételig az őstermelők adómentesek maradhatnak. Ez a bevétel összeg 2020-ban 9 660 000 Ft. A minimálbér alakulásával ráadásul ez az összeg folyamatosan növekedne a gazdasági trendekhez alkalmazkodva.
    Az ebbe a kategóriába tartozó őstermelők nem fizetnének szja-t és szocho-t. Ez alól a biztosított őstermelők kivételek, számukra viszont ennek mértéke várhatóan 14%-ról 18,5%-ra változna, amiért cserébe azonban teljes körű ellátást kapnának. Utóbbi alapja a támogatások nélküli előző évi bevétel 15 százaléka.
  2. Azon őstermelők, akik a minimálbér ötszöröse és tízszerese közötti éves támogatás nélküli bevételt érnek el (2020-ban ez kb. 19 320 000 Ft), a következők szerint adóznak:

a., szja: (támogatás nélküli bevétel * 0,1) – éves minimálbér felének megfelelő jövedelem
b., szocho nem biztosított őstermelő esetében: (támogatás nélküli bevétel * 0,1) – éves minimálbér felének megfelelő jövedelem
c., szocho biztosított őstermelő esetében: minimálbér (vagy választott járulékalap után)
d., 18,5% a járulékok alapja: minimálbér 92 százaléka

Őstermelők családi gazdasága

A személyi jövedelemadó hatálya alá tartozó magánszemélyek számára jelenleg két működési forma is rendelkezésre áll a mezőgazdasági tevékenység közös folytatására. Az egyik a közös őstermelői tevékenység, a másik pedig a családi gazdaság. Tekintettel arra, hogy a speciális (kedvező) személyi jövedelemadó szabályok mindként működési forma esetében is csak az őstermelői tevékenységből származó jövedelemre terjednek ki, továbbá arra, hogy a közös tevékenységben résztvevő tagok köre jelentős átfedésben van, a két működési formára vonatkozó szabályok összevonásával a működési formák száma csökkenthető. A javaslat értelmében a közösen tevékenykedő magánszemélyek számára a jövőben már csak egyetlen működési forma az őstermelők családi gazdasága állna rendelkezésre, ami által egyszerűbb és átláthatóbb működési struktúra alakítható ki.

Őstermelők családi gazdaságának (a továbbiakban: ŐCSG) tervezett létrehozása:
• A közös őstermelői tevékenység és a jelenlegi családi gazdaság működési formák összevonásával létrejövő új működési forma bevezetése.
• Új ŐCSG alapítása 16 éven felüli őstermelő, e tevékenysége tekintetében nem egyéni vállalkozó és nem CSMT tagokkal történhet, azzal az átmeneti szabállyal, hogy a jelenlegi családi gazdaságok 16 éven aluli tagjai az ŐCSG-ben is tagok maradhatnak.
• Az ŐCSG tevékenységi köre is kibővül kiegészítő tevékenységekkel az őstermelői tevékenységgel megegyező módon és formában.
• Az ŐCSG tagjainak nem szükséges közös háztartásban élniük.
• Az ŐCSG tagok egyikének sem szükséges mezőgazdasági tevékenységét élethivatásszerűen folytatni.
A közös őstermelői igazolvánnyal rendelkezők 2021. január 1. napjától kezdődően őstermelők családi gazdaságaként működnek. Az erről szóló döntést adategyeztetést követően az Agrárkamara 2021. június 30. napjáig megküldi a mezőgazdasági őstermelőknek.

Adózás

Az őstermelőknek nyújtott adózást többszörözi a konstrukció. Eszerint a kedvezményes adózás felső értékhatára – függetlenül a tagok számától – nem haladhatná meg a 4 főre számított átalányadózás értékhatárát, ami 2020-ban 77.280.000 Ft.
Ez azt jelenti, hogy akárhányan is vannak, az átalányadózást csak 4 főig alkalmazhatnák.

Családi mezőgazdasági vállalkozás

Családi mezőgazdasági társaság (a továbbiakban: CSMT) tervezett létrehozása:

  • Új minősítő kategória biztosítása a társasági, vagy szövetkezeti formában működő gazdaságok számára.
  • A CSMT minősítést kaphat hozzátartozók által mező-, erdőgazdasági és kiegészítő tevékenység folytatására alapított bármely gazdasági társaság, vagy szövetkezet.
  • A minősítést a társaság bejegyzését követően a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara végzi.
  • meghatározásra kerülne, hogy kik vehetnek részt a CSMT-ben („tág család”, tehát nem csak a közeli hozzátartozók, hanem hozzátartozók és azok láncolata)
Adózás
  • A CSMT a számviteli kötelezettségeinek a korlátolt felelősségű társaságokra vonatkozó szabályok szerint tesz eleget.
  • A CSMT adózása kapcsán az EU-s szabályrendszer alapján kedvezmény nem adható, ezért a CSMT-ben részt vevő magánszemélyek kifizetései vonatkozásában szükséges kedvezményszabály kialakítása, amely olyan kedvezménylista megalkotását jelentené, mely a jellemzően mezőgazdasági tevékenységek során felmerülő jövedelemelemeket mentesítené az adófizetés alól.

Így nem lenne adóköteles az az összeg, amely nem haladja meg

  • a termőföld bérletéért kapott összeget;
  • a normatív támogatásként kapott, tagnak átengedett összeget;
  • azt az összeget, amit a CSMT azért fizet ki, hogy a magánszemély földtulajdonos azt a földvásárlással kapcsolatos jelzáloghitel törlesztésre fordítsa;
  • azt az összeget, amelyet a CSMT ad a tagjának olyan termőföld vásárlására, amit a CSMT legalább 15 évig használ.
  • Az ilyen módon mentesített jövedelem ugyanazon gazdaság esetén adóévenként nem haladhatja meg az 50 millió forintot.
  • A mentesített jövedelmet az EU versenyjogi szabályaira tekintettel nem csak a CSMT, hanem minden vállalkozás számára biztosítani szükséges.
  • Figyelemmel arra, hogy ez egy társas vállalkozás, a tagok biztosítási kötelezettsége a társas vállalkozókra vonatkozó szabályok szerint alakul, és a szociális hozzájárulási adó fizetési kötelezettséget is a társas vállalkozókra vonatkozó szabályok alapján kell teljesíteni.
  • A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara a tervezet alapján új állami feladatként fogja ellátni a családi mezőgazdasági társaság (CSMT) nyilvántartásba vételi eljárásával és nyilvántartásának vezetésével kapcsolatos feladatokat.

Falugazdász ügyfélfogadás októberi hónapban:
o hétfő – kedd 8 – 15:30 h-ig Ruzsa
o szerda 8 – 16:00 h-ig Pusztamérges (október 7. és 21-én)
o csütörtök 8 – 16:00 h-ig Üllés
o péntek 8 – 12:00 h-ig Ruzsa

Czakóné Dudás Mónika
70/4893-853
dudas.monika@nak.hu

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.