
Múltunk darabkáinak fennmaradása fotókon is múlik. Az albumokba rendezett vagy cipős dobozokban gyűjtött (családi) fotók az idő múlásával csak egyre értékesebbek lesznek – mert nagy részük olyan pillanatot örökít meg, amely már soha vissza nem tér… ennek szellemében rendezgetjük pályázatunk (egyre gyarapodó) virtuális emlékkönyvét.
A község meghatározó közössége a tűzoltó egyesület. 1930-ban alakultak meg, ez a község legrégebbi, alapítása óta folyamatosan működő civil szerveződése.
Aktív közösségi élet jellemezte az egyesület tevékenységét: községi ünnepek előtt ők lobogózták fel a (akkori) Felszabadulás és Tolbuchin utca villanyoszlopait.

A tűzoltók rendszeresen gyakorlatoztak a munkásőrökkel együtt a falu határában – az 1979-es zsanai gázkitörésnél is segítették az oltást.

A jelen is egy kis darabka múlt: a most használatos és kiváló állapotú Magirus tűzoltó 1968-ban gördült le a német gyártósorról.
Ismereteink szerint a legrégebbi kép az (akkor még csak I. világháborús) emlékműről az eredeti turulmadárral, amelyet később ledöntöttek. A templom építése itt még el sem kezdődött!
Az emlékmű – jellegénél fogva jelentős események helyszíne volt, magas rangú főméltóságok fordultak meg itt a jeles ünnepekkor!
A templom épülőfélben… egy ritka felvétel az (ismeretlen alkalomból) összesereglett tömegről, a Hétszínvirág Óvoda kerítésének sarkánál lévő egykori haranglábbal, amiről nem sok fotográfia maradt fenn
Nagy utas- és teherforgalmat bonyolított le a gazdasági vasút, portalanított út hiányában a fő közlekedési eszköz volt a pusztai emberek számára
Több vonat is közlekedett kora reggeltől késő estig; többen a szomszédos „kiskocsma” bádogpultjánál várták a vonatot vagy az azzal érkező rokont, családtagot
A település meghatározó mezőgazdasági tevékenysége volt a szőlőtermesztés, a bortermelés. A gondos munkának és szakértelemnek köszönhetően hamar híre ment a pusztamérgesi bornak – legismertebbé a Pusztamérgesi Rizling vált; a a jó minőségű, könnyű homoki bornak számos kedvelője akadt szerte a világban.
Eleinte minden munkafolyamatot kézi erővel végeztek; a nagy hordók tisztítása, karbantartása is így történt
Megvolt a feladata mindenkinek, a termelés irányítótól kezdve a pincemesteren át a szüretelőkig. Minden dolgos kézre szükség volt szüret idején… és azt követően is.
A borpince komoly tárolókapacitását a korszerű nagyüzemi gazdálkodás eredményeként bővíteni kellett. Volt olyan év, hogy fóliával bélelt gödör is kellett a mustnak, mert így se volt elegendő
A családi gazdaságok létrejötte kedvezett a minőségi bortermelésnek. A ’90-es évek elején a Rizling MgTSz egyik borpincéje, a Kis Ferenc Pince a Farkas testvérek tulajdonába került (a borászattal kapcsolatos képek többsége a családi fotógalériából származik)
A Kis Ferenc pincéhez utólag hozzáépített boltíves rész, ami borkóstolókra, pörköltes vacsorákra lett kialakítva, mert a hordókkal teli pincerész csak korlátozottan volt alkalmas csoportok fogadására
A vendégek egyedi igényei szerint az ebéden / vacsorán, borkóstolón kívül zenés programra is lehetőség volt a pince befogadóképességének erejéig
Községi ünnepeink és szabadidős programjaink többsége is a közösségépítés jegyében szerveződik. A falu lakosságát vagy kisebb művelődő közösségeit érintő rendezvényeink jellege is tükrözi azon törekvéseinket, hogy egy-egy program keretén belül a résztvevők számára lehetőséget teremtsünk a találkozásra, az élmény- és tapasztalatcserére, amelyek hozzájárulhatnak a közeljövőben megvalósuló, hasonló jellegű vagy rendhagyó rendezvények szervezéséhez.
A galériába rendezett esemény fotókat pedig később is jó visszanézni és felidézni azok kellemes pillanatait.
Sokan összegyűltek az eseményen, hogy gyertyával, mécsesekkel emlékezzenek meg
A megemlékezésen túl közösségi programokkal is ünnepelhetünk – a családok legnagyobb örömére
Időrendi sorrendben, írásos formában idéztük fel a mögöttünk álló 1 év fontosabb mozzanatait
A karantén szokatlan helyzetet teremtett, de az oktatás és kultúra köré szerveződő intézmények és dolgozói videós megemlékezést alkottak
Ami bevált, azon kár lenne változtatni; jó kis közösség jön össze a kerékpározásra

Albumaink folyamatosan (nem rendszeresen) bővülnek. Ebben segítségünkre van Digitális Jólét Program Pontunk is, amely kiszolgálója és támogatója a Kézai Simon Programnak, archiválja és segítséget nyújt a fotódokumentumok erre a célra rendszeresített tárhelyre történő feltöltésében. Keresse fel DJP mentorunkat a Móra Ferenc Művelődési Ház elérhetőségein, hogy féltve őrzött, nyilvánosság számára is megmutatni szánt fotói digitalizált módon is elérhetők legyenek!
A 2020-as esztendő nálunk is sok változást, a megszokottól eltérő ünnepi alkalmakat eredményezett. Betlehem került a Művelődési Házba.
Pályázatnak és közösségi összefogásnak köszönhetően megújulhat a templom tetőszerkezete. 2021. tavaszára készül el.
A Szent Ágoston Katolikus Általános Iskola diákjai színvonalas kulturális műsorral készültek – a premier viszont már csak online formában, a virtuális térben jöhetett létre. Ez azonban nem csökkenti sem a ’48-as márciusi ifjak, sem a róluk megemlékezők közösséget alkotó törekvését.
A pusztamérgesi, 2021. évi Falunap és Főzőverseny alkalmából rendezett fotókiállítás (bővített) képanyaga, amelynek „indulási oldala” a 2019-es, szép emlékű XXIV. Szüreti Fesztivál és Kakaspörkölt-főző Verseny – az „érkezés” pedig a 2021-es Kenyérünnep és Közösségi délután… számos fotó, számtalan felidézett pillanat…
Szoktunk nézelődni az interneten. Szomszédom mesélt Pusztamérgesről. Ő ott nőtt fel. Nagyon jó kezdeményezés, hogy ilyet csináltak mint ez a fényképgyűjtemény! Jó egészséget kívánok
Üdvözlöm Önöket!
A régi képeket szeretem! Ahol éltem is valamikor, azokat még jobban
Van még több is? Kérem tegyék elérhetővé ha lehet
Sokat lehet nosztalgiázni így
Gyerekként Csorva volt az otthonom most Ottawában élek