Parlagfű ellen

Az élelmiszerláncról és hatósági felügyeletről szóló 2008. évi XLVI. törvény (a továbbiakban: törvény) 17.§. (4) bekezdése értelmében köteles a földhasználó az adott év június 30. napjáig az ingatlanon a parlagfű virágbimbójának kialakulását megakadályozni, ezt követően ezt az állapotot a vegetációs időszak végéig folyamatosan fenntartani.

A helyszíni ellenőrzés elvégzését belterületen az önkormányzat jegyzője vagy a megyei kormányhivatalok végzik hivatalból vagy bejelentés alapján.A helyszíni ellenőrzésről az ügyfél előzetes tájékoztatása mellőzhető.

Közérdekű védekezés elrendelése és végrehajtása, a költségek fedezése

Amennyiben a parlagfű elleni védekezési kötelezettségének a földhasználó nem tesz eleget, vagyis az ingatlan legalább virágbimbós fenológiai állapotú parlagfűvel fertőzött, akkor mind külterületen, mind belterületen közérdekű védekezést kell elrendelni. A parlagfű elleni közérdekű védekezés végrehajtásának valamint az állami, illetve a közérdekű védekezés költségei megállapításának és igénylésének részletes szabályairól szóló 221/2008. évi Kormányrendelet értelmében a közérdekű védekezést belterületen a jegyző rendeli el. A közérdekű védekezést elrendelő határozat hirdetmény útján  is nyilvánosságra hozható. A jegyző által elrendelt közérdekű védekezést az általa megbízott vállalkozók végzik. Nem kerül sor a vállalkozó általi parlagfű-mentesítésre, ha az ügyfél időközben maga eleget tesz kötelezettségének és ezt bejelenti.
A közérdekű védekezéssel kapcsolatban felmerülő költségeket az ügyfélnek kell megfizetnie, melyeket a jegyző végzésben állapít meg  (eljárás során felmerülő költségek, különösen: vállalkozó végrehajtási-, kiszállási költsége, felmerült hivatali költségek)

A növényvédelmi bírság kiszabása

Bírság kiszabását belterület és külterület esetében is a kormányhivatal jogosult. A törvény 60.§. (1) bekezdés c. pontja értelmében a növényvédelmi bírságot minden esetben ki kell szabni, a hatóságnak e tekintetben nincs mérlegelési lehetősége. A növényvédelmi bírság mértékét az élelmiszerlánc felügyeletével  összefüggő bírságok kiszámításának módjáról és mértékéről szóló 194/2008. (VII.3.) kormányrendeletben foglaltak szerint elsősorban a parlagfűvel fertőzött terület mérete határozza meg 15.000 – 5.000.000 forintig terjedhet.
A Földművelésügyi Minisztérium szakvéleménye szerint a hatékony védekezés érdekében legalább háromszori kaszálás szükséges! 2017. évre az alábbi kaszálási időszakot javasolják még a június 30-i megszüntetési határidőt követően:

2017. július 10 – 14.
2017. augusztus 7 – 11.

Belterületen az illetékes jegyző, külterületen a kormányhivatal  – július 1-től a vegetációs időszak végéig – hatósági ellenőrzés keretében a lakossági bejelentések alapján ellenőrzi a jogszabályi kötelezettség betartását, szükség esetén intézkedik a közérdekű védekezés elrendelésére.
Ezúton is felhívom a Tisztelt Lakosság figyelmét a parlagfűmentesítési és gyommentesítési kötelezettségük teljesítésére fenti eljárások elkerülése érdekében!


Fődi Anita jegyző

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.