Megyei identitás erősítése 16.

A Csongrád-Csanád Megyei Önkormányzat Szatymazon a Dankó Pista Művelődési Házban tartotta következő rendezvényét, ahol a farsangi mulatságé volt a főszerep. A megnyitón Barna Károly polgármester köszöntötte a résztvevőket és a helyi iskola gyermekeit, a hagyományőrzés fontosságáról beszélt a közönségnek. Az egészségmegőrzés egyik fontos eleme a sport, ezért a megnyitót követően egyből sportprogram vette kezdetét Bagi Alexandra világbajnok vezetésével, aki átmozgató tornát tartott karate elemekkel. A gyermekek vidám hangulatban követték minden mozdulatát, és kellemesen el is fáradtak.

A Csongrád-Csanád Megyei Önkormányzat 300 millió forint támogatást nyert az Európai Szociális Alapból a „Megyei identitás erősítése” című és TOP-5.3.2-17 kódszámú felhívás keretében. „A Csongrád-Csanád Megyei identitás erősítése” című TOP-5.3.2-17-CS1-2020-00001 kódszámú projekt átfogó célja a megye településeinek, térségeinek közösségteremtő kezdeményezése és cselekvőképességének fejlesztése, a közösségi, térségi identitás erősítése az adott célterületen élő helyi lakosság körében. A megye térségében élő közösségek identitásának erősítésében kiemelt szerepet töltenek be a programok, rendezvények, melyek segítik a társadalmi aktivitás és együttműködés erősödését. A projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg, mely vissza nem térítendő támogatás.

sajtóközlemény

A nap során lehetőség nyílt különböző kézműves foglalkozásokra a Csongrád-Csanád Megyei Önkormányzat kollégái jóvoltából a farsang, és a tavaszvárás jegyében díszes álarcokat és jácint virágokat alkottak a kisiskolások, és az elkészült műveket haza is vihették. Az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékpark múzeumpedagógusaival bőrözésre is alkalom nyílt, ahol a szorgos kezek bőr karkötőt és kulcstartót készíthettek, miközben elsajátíthatták a bőrművesség fortélyait. Betekintést nyerhettek az Árpád-kori életbe, használati eszközökbe, különböző szemléltető tárgyak segítségével. A környezetvédelem jegyében az Ópusztaszeri Emlékpark Pusztaházából érkeztek pedagógusok, akik a foglalkozáson a madarak hétköznapi életét mutatták be. A gyermekek a játékos foglalkozások során megismerhették, hogy mivel táplálkoznak, hogyan választanak párt, miként alkalmazkodnak a megváltozott környezeti feltételekhez tollas barátaink.

Mézeskalács díszítés tudományát sajátíthatták el a gyermekek Lukácsné Buha Szilvia népi iparművész jóvoltából, szívet és tavaszi formákat csinosíthattak ki, melyeket a kreatív alkotók egy része jóízűen el is fogyaszthatott már a helyszínen. Egy interaktív ifjúsági szemléletformáló előadást hallgattak meg a 7. osztályos gyerekek Drimba Tibor, Maroslele Község polgármestere jóvoltából, ahol személyes tapasztapasztalatain keresztül mesélt a káros szenvedélyekkel való találkozásról, annak hatásairól, a börtönéletről, és az azt követő életről, továbbá a zaklatás fogalmáról érintőlegesen, melyet a gyermekek elmélyülten hallgattak végig és jó tanácsokkal teli távoztak.

A farsangi hangulat jegyében a település aktív tagjai, a Szatymazi Nőegylet gondoskodott, akik bemutatták a hagyományos farsangi fánk készítését, majd az elkészült finomságokat a résztvevők elfogyaszthatták. A hagyományok megelevenedtek a színpadon, mikor a Jövőnkért Néptáncegyüttes tehetséges tagjai bemutatták táncaikat a nézőközönségnek, szemet gyönyörködtető népviseletbe öltözve, fergeteges hangulatot varázsolva. Ezt követően a gyermeké volt a főszerep a színpadon, akik egy farsangi jelmezbemutatóval készültek. Minden résztvevő örömmel mutatta meg kedvenc mese szereplőjének beöltözve magát, szép számban érkeztek kreatívnál kreatívabb öltözékekben. A jó hangulatú bemutató után minden gyermek ajándékban részesült a Csongrád-Csanád Megyei Önkormányzattól, értékelve a jelmezekbe fektetett sok munkát.

Mindeközben a Nemzeti Művelődési Intézet munkatársai Hungarikum játszóházzal készültek a gyermekeknek, különböző játékok segítségével mutatták meg megyénk különleges, sokszínű értékeit. A Magyar Vöröskereszt szakképzett önkéntesei által minden résztvevő elsajátíthatta a helyes kézmosás technikáját, és a szakszerű újraélesztést, melyet minden érdeklődő megfelelő odafigyeléssel könnyedén elsajátított a segítők közreműködésével. A Csongrád-Csanád Megyei Rendőrkapitányság közlekedésbiztonsági vetélkedővel készült a gyermekek számára, és egy VR szemüveg, más néven „részeg szemüveg” kipróbálására is volt lehetőség, mely szimulálta milyen a világ ittas állapotban, továbbá teszteket tölthettek ki a gyermekek a közlekedés szabályairól, és minden résztvevő egy kis ajándékban részesült. A gyermekek közlekedési tesztet töltöttek ki, melyek helyes kitöltői között, egy rendőrnek öltözött kisfiú segítségével a Megyei Rendőrkapitányság kollégái egy ajándék társasjátékot sorsoltak ki, a nyertes kisdiákot felkérték, hogy az osztálytársaival ossza meg a játékot.

A rendezvény fontos résztvevői voltak a helyi termelők, akik a különböző portékáikat mutatták be, és kóstoltatásra kínálták. Lehetőség nyílt homoktövislevet, többféle adalékmentes ivólevet, levendula szörpöt és mézet kóstolni, továbbá különböző gyógynövényeket illat alapján felismerni, és érdekes információkat megtudni jótékony hatásukról. A nap folyamán a Virgonckodó Játszópark jóvoltából számos népi fajáték kipróbálására nyílt lehetőség, melyek különböző ügyességi és logikai feladatokat tartalmaztak. A rendezvényt a Szegedi Classic Trió remek hangulatú koncertje zárta, melyet kicsik és nagyok egyaránt élveztek, méltó befejezése volt ennek a szép napnak.

A Csongrád-Csanád Megyei Önkormányzat sok szeretettel várja a Kedves Érdeklődőket 2022. február 26-án, a programsorozat következő állomásán, Derekegyházán. Ismerjük meg együtt megyénk településeinek sokszínűségét!

A projektet a Csongrád-Csanád Megyei Önkormányzat valósítja meg 2021.01.01-2022.09.30 között.
A projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg. A projektről bővebb információt www.csongradcsanad.hu/identitas aloldalon olvashatnak.

További információ kérhető:
Katona-Lázár Mária
lazar.maria@csongradcsanad.hu