Elfogadásra került Pusztamérges Településképi Arculati Kézikönyve, amely tartalmazza azokat az építési ajánlásokat és kerülendő architektúra megoldásokat, amelyek az egységes, alföldi tájba illeszkedő településkép kialakítását, illetve – ahol ez már megvan – fennmaradását segítik. A Kézikönyv és a Településképi Rendelet a Polgármesteri Hivatalban nyomtatott formában is megtekinthető.
(a kézikönyv ezen cikk elején lévő hivatkozásra kattintva nyitható meg) A településkép védelméről szóló 2016. évi LXXIV. törvény által minden önkormányzat részére előírt kötelezettség a településképi arculati kézikönyv (továbbiakban: TAK) és az erre alapozott településképi rendelet (továbbiakban: TKR) elkészítése. A településfejlesztési koncepcióról, az integrált településfejlesztési stratégiáról és a településrendezési eszközökről, valamint egyes településrendezési sajátos jogintézményekről szóló 314/2012. (XI. 8.) Korm. rendelet (továbbiakban: Eljr.) részletezi az önkormányzatok feladatait ezzel kapcsolatban, valamint rögzíti a tartalmi előírásokat és az eljárásrendet.
A TAK legfontosabb célja, hogy a helyi építési szabályzat mellett, ajánlás formájában segítse az építészeti, táji értékek és örökségvédelem figyelembe vételével a település vagy településrész jellegzetes, értékes, illetve hagyományt őrző építészeti arculatának és szerkezetének megőrzését, vagy kialakítását. Feladata továbbá, hogy a megalkotandó településkép védelmi rendelethez kellő mennyiségű információt nyújtson, illetve hogy szakmailag alátámassza azt. A TAK elkészítésének módosított határideje 2017. december 31. Szakmai előfeltételként önkormányzati főépítész alkalmazását írja elő az Eljr. Hivatalunk erre a feladatra Bartók Erika Éva okleveles építészmérnököt bízta meg, határozott időtartamra. A TAK elkészítését a Miniszterelnökség Építészeti és Építésügyi Helyettes Államtitkársága módszertani konzultációkkal, mintakönyvekkel és internetes fórum működésével segítette.
Háttérintézménye, a Lechner Tudásközpont (továbbiakban: LTK), koordinációval, metodikai tanácsadással vett részt a folyamatban. Újszerű formában zajlott a TAK és TKR államigazgatási és szakmai egyeztetése. A teljes folyamatot az LTK digitális egyeztető felületén kell lebonyolítani. A TAK-ok elkészítését a Kormány egy millió forint támogatással is segítette.
Az anyag elkészítését meg kellett, hogy előzze az Eljr. előírásainak megfelelően az önkormányzati partnerségi szabályokat rögzítő rendelet megalkotása. Ennek száma: A partnerségi szabályokban rögzítettek alapján meghirdetésre került a munka elindítása, és a partnerek véleményezési felkérése. Ezzel párhuzamosan lakossági fórumot tartottunk, 2017. június 26-án. A véleményezés ezen szakaszában néhány támogató véleményen, illetve észrevételen kívül egyéb javaslat nem hangzott el. Az államigazgatási szervek megtették adatközlésüket, melyek a tervezés további folyamatában figyelembe vételre kerültek.
A TAK készítése során megtörtént a teljes igazgatási terület bejárása, az arra alkalmasnak tartott épületek, utcák, vagy településképi szempontból jelentős részletek fotózása, valamint a korábbi településrendezési és értékvédelmi dokumentumok településképi szempontú értékelése és feldolgozása. A mintegy 50 oldalas TAK anyag készítéséhez közel 300 fotó készült, amiből az arculati kézikönyv megközelítőleg 140 képet és 30 ábrát tartalmaz. A TAK készítésével párhuzamosan a rendelet megfogalmazására is sor került. Folyamatos egyeztetések, konzultációk segítették az anyag alakulását.
A munkaközi anyagok 2017. november 24-én kerültek feltöltésre a település honlapjára és kezdődött meg a második körös partnerségi egyeztetés. Az anyag ismertetésére 2017. december 4-én lakossági fórumon is sor került. –> a teljes tájékoztató
Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.