Fórum a szemétről

A Dél-Alföldi Hulladékgazdálkodási Társulás munkatársai – egy szemléletformáló és tájékoztató előadássorozat részeként – Pusztamérgesen jártak, hogy interaktív formában bemutassák, miképpen kell használni a kialakított szelektív hulladékgyűjtési rendszert (sárga és fekete hulladékgyűjtő edények) és szó esett a házi komposztálásról, mint környezetbarát hulladékhasznosítási lehetőségről.

A kora délutáni időponthoz mérten szép számmal jelentek meg érdeklődők a Művelődési Ház nagytermében tartott előadáson. Az előadók mindent megtettek a széleskörű tájékoztatás érdekében és nem csak szóbeli információkkal készültek: az emblémázott táskákban tollat, jegyzetfüzetet és tematikus tájékoztatókat is kaptak a jelenlévők, ezen kívül pedig roll-up transzparensek is változatosabbá, színesebbé tették a programot. Ezek információit a társaság jóváhagyásával közzétesszük – az ismétlés sosem árt, ha pedig új az információ, akkor még hasznosabb…

Az előadás témája a mellékelt tájékoztatókon keresztül jól nyomon követhető, az elhangzottakból néhány fontos, érdekes információ: Megújult a Hulladékgazdálkodási Nonprofit Kft. szervezeti struktúrája és ezzel együtt a szolgáltatások is – bevezetésre kerültek a „sárga kukák”, amelyek a kistérség 28 településén érhetők el. A szolgáltató telepén – közismert nevén a sándorfalvi úti hulladéklerakóban – az automatizálás mellett kézi válogatás is történik. Gépi válogatásra többféle módszert alkalmaznak, de a mágneses ill. sűrített levegős szelektálásra nem minden anyag alkalmas, ezért a hatékonyabb munkavégzés érdekében nagy szükség van a lakosság közreműködésére is.
Háztartásonként átlagosan 200 kg szemetet termelünk évente – jó lenne, ha ez (részben a háztartáson belüli újra hasznosításnak köszönhetően) csökkenhetne, elősegítve a környezetterhelés csökkenését is. Hulladékpiramisunk szintjeiben is szerencsés lenne a változás: lerakás / energetikai hasznosítás / újra hasznosítás / újra használat, új funkció / hulladék megelőzés – a sorrend egyben a környezettudatos hulladékgazdálkodás prioritásai is…
Napjainkban „új elemként” jelentkezett az elektronikai hulladékok gyűjtésének, feldolgozásának problémája. Van hová fejlődni, de mondhatjuk, hogy Magyarország nem áll rosszul ezen a téren: a statisztikák szerint az Európai Unió tagországai között a 4. helyen állunk. Ebben (is) nagy szerepe van a szelektálásnak, mert ha nem vagyunk figyelmesek, akkor szinte semmilyen eredményt nem érünk el. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy alapvető követelmény a hulladék „tisztasága” és szennyeződés mentessége: a csomagolóanyagok, tároló edények (kannák, palackok, dobozok, stb.) tisztasága – és itt a benne tárolt hasznos tartalomtól függetlenül mindent szennyeződésnek tekintünk – elengedhetetlen ahhoz, hogy a megfelelő helyre, a lehetséges újra feldolgozási láncba kerüljenek.

Érdekesség, amit talán kevesen tudnak: az újrahasznosított műanyagok később már nem hasznosíthatók tovább, hagyományos (kommunális) hulladékká válnak. A háztartásokban keletkező szemét begyűjtésében jelentős szerep jut a hulladékudvaroknak is. A hajdani szeméttelep funkcióját helyettesítő, de azt magasabb színvonalon biztosító, a FBH-Nonprofit Kft. által üzemeltetett hulladékudvar Pusztamérgesen szombatonként 8-12 óráig fogadja a keletkezett (nem kommunális) hulladékot, ami a kukákba nem helyezhető el.

Elsősorban vidéken van rá lehetőség, de fontos (lenne) a szerves- és zöldhulladék hasznosítása is; a tapasztalatok szerint sajnos még kevesen foglalkoznak komposztálással. Valóban időigényesebb tevékenység, mint kirakni a ház elé, hogy a szolgáltató szállítsa el és kezdjen vele, amit akar – pedig értékes tápanyagokat biztosíthatunk ily módon a kerti növényeink számára. Értelemszerűen akinek nincs kertje, annak értéktelen a gally, a lomb és a levágott fű – viszont aki csak kicsiben is kertészkedik, az egy kis figyelemmel és némi időráfordítással könnyen készíthet jó minőségű komposztot a kert félreeső részében, amivel aztán visszapótolhatja a talajba a szükséges tápanyagok egy részét. Ezzel a módszerrel akár 30%-kal is csökkenthető a ház körül keletkezett szemét mennyisége…

a képekre kattintva azok nagyobb (olvasható) méretben is megjelennek - a feliratok hivatkozáson a tájékoztatók .pdf file-ként letölthetők

Nem mindegy tehát, hogy miként kezeljük a keletkezett hulladékot – mert nem biztos, hogy szemét, amit annak gondolunk. Csak egy kis odafigyelés kell, hogy a következő generációk is tiszta, élhető környezetet és fenntartható, tudatosan szervezett hulladékgazdálkodást kapjanak örökül.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük